Czemu wybrać domy z bali?

W polskim budownictwie już jakiś czas temu zaszły ogromne zmiany. Jeszcze kilkadziesiąt tal temu najchętniej budowaliśmy domy z pustaków. Swoim kształtem przypominały one klasyczne pudełka. Dzisiaj znamy już nowoczesne techniki budownictwa. Dzięki temu na naszych działkach coraz częściej można dostrzec domy z bali. Dlaczego domy z bali są tak popularne? Co sprawia, że warto je budować?

Szybkość budowy

Niewątpliwym plusem budowania domów z bali jest wyjątkowe tempo ich budowania. Decydując się na dom z bali, można być pewnym, że stanie on naprawdę błyskawicznie. Warto podkreślić, że im krócej trwa budowa, tym mniejszy jest jej koszt. Dlatego warto na domy z bali stawiać chociażby z tego powodu. Względy ekonomiczne przekonują do domów z bali coraz większą grupę osób. Dla uściślenia: budowa domu o powierzchni około stu pięćdziesięciu metrów (o ile wcześniej przygotowano fundamenty) będzie trwała około miesiąca. Jest to ogromna zaleta, jeśli porównamy czas budowy domu z bali z domem tradycyjnym. Bez wątpienia na domy z bali powinni zdecydować się wszyscy ci, którym naprawdę zależy na czasie. Trzeba jednak pamiętać, że czas budowy wydłuża się, jeśli zastosowaliśmy drewno mokre. Wówczas przez około 3 – 4 miesiące dom powinien po prostu postać zanim zdecydujemy się wstawić w nim okna i drzwi.

Materiał

Kolejnym plusem domów z bali, dla których bez wątpienia warto zdecydować się na ich budowę jest sam materiał, z jakiego są wykonane. Drewno to materiał ekologiczny znany od tysięcy lat. Człowiek od dawna wykorzystuje go jako budulec. Wiele osób sądzi, że drewno jest nietrwałe. Okazuje się jednak, że trudno o drugą tak bardzo błędną opinię. Drewno to jeden z najtrwalszych materiałów. Dom z drewna może w doskonałym stanie przetrwać nawet sto, a nieraz i sto czterdzieści lat. Żaden dom murowany nie zachowa idealnego stanu przez taki długi czas. Drewno to także materiał bardzo korzystny dla naszego organizmu. W domach, które zostały wybudowane z drewna panuje bardzo zdrowy mikroklimat. Nie można również zapominać o współczynniku izolacji termicznej. Drewno doskonale chroni przed utratą ciepła w sezonie zimowym. Latem zaś wnętrze domu zbytnio się nie nagrzewa. W efekcie mamy zapewnione naprawdę bardzo komfortowe warunki.

Duże możliwości wykończenia wnętrza

Domy z bali można albo pozostawić drewniane, albo użyć do wykończenia wnętrz dokładnie takich samych materiałów, jak w tradycyjnych domach. Jeśli zdecydujemy się na pierwsze rozwiązanie, powinniśmy pamiętać, aby drewniane elementy pokryć warstwą specjalnego oleju bądź wosku. Wówczas drewno będzie zabezpieczone przed wpływem czynników zewnętrznych. Nie będzie się odkształcało pod wpływem wilgoci. Nie zaatakują go również szkodniki.

Niewielka waga

Domy z bali charakteryzują się naprawdę niezwykle lekką konstrukcją. To właśnie z tego powodu do minimum mogą zostać ograniczone fundamenty. W efekcie koszty związane z budową domu zostają zminimalizowane. Zmniejsza to także koszty transportu materiałów na budowę. Ostatecznie również koszt samej budowy jest mniejszy, na czym bez wątpienia zależy każdemu, kto na budowę domu się zdecydował.

Domy z bali można zobaczyć w polskim krajobrazie coraz częściej. Bez wątpienia ich popularność wynika z opisanych powyżej zalet. Bez wątpienia domy z bali warto budować. To nowoczesne budownictwo, które jednocześnie uważane jest za ekologiczne. Domy z bali są w stanie zadowolić nawet najbardziej wybredne osoby. Prezentują się pięknie, buduje się je szybko, nie kosztują wiele. Przetrwają w doskonałym stanie technicznym przez wiele pokoleń. Nie będzie więc przesadą stwierdzenie, że domy z bali to naprawdę doskonały wybór. Trudno dzisiaj o lepszą technologię budowania domów.