Drewniany vs murowany

Dom to słowo, które kojarzy się nam z centrum rodzinnego ogniska, ostoją, do której zawsze wraca się z utęsknieniem. Nic więc dziwnego, że każdy z nas marzy o tym, by go zbudować. A gdy taka decyzja zostaje już podjęta, pojawia się kolejna – jaki materiał wybrać. W naszym artykule postaramy się przedstawić zalety domu drewnianego nad murowanym, analizując wiele ważnych czynników.

Popularność technologii drewniano-szkieletowej w Polsce

Domy drewniane, choć mają wiele zalet, nie należą do najpopularniejszych w naszym kraju. W Polsce wciąż przeważa wybór tradycyjnej technologii budowania domów, czyli technologii murowanej. Związane jest to w dużej mierze ze stereotypowym myśleniem na temat domów drewnianych, które postrzegane są jako mało solidne. A przecież każdy z nas chce mieć dom trwały, solidny i na lata. Dlatego najczęściej wybieramy właśnie dom murowany. Warto jednak wiedzieć, że wiele zarzutów kierowanych w stronę domów drewnianych nie znajduje pokrycia w rzeczywistości.

Czas budowy domu

Czas budowy jest niezwykle ważnym czynnikiem, jaki bierzemy pod uwagę decydując się na zbudowanie domu. Który z domów zbudujemy szybciej? Zdecydowanie szkieletowy. W zasadzie jego postawienie zajmuje około trzech miesięcy. Wiąże się to z prostotą łączenia konstrukcji, a także faktem, że budowa takiego domu nie wymaga żadnych przerw technologicznych, związanych na przykład z murowaniem czy betonowaniem. Nie ma natomiast możliwości, abyśmy w tak krótkim czasie zbudowali dom murowany. Jak więc widać, pod tym względem drewniany jest korzystniejszy.

Izolacja cieplna

Wykorzystane do budowy domu materiały zawsze przekładają się na komfort akustyczny i cieplny jego mieszkańców. I w tym przypadku drewno znów wydaje się być znacznie lepsze, niż tradycyjny pustak. Dom murowany, aby gwarantował ciszę i ciepło musi być dodatkowo wyciszony i docieplony. W przypadku domu drewnianego – nie ma konieczności stosowania dodatkowych warstw izolacyjnych. Drewno samo w sobie jest doskonałym izolatorem. Dzięki temu zimą zatrzymuje ciepło wewnątrz, a latem nie pozwala się nagrzewać.

Lekkość szkieletu

Ciężar szkieletu, a raczej jego stosunkowo niewielka waga to kolejna zaleta domów drewnianych. Zaleta, która sprawia, że stają się one znacznie bardziej atrakcyjne. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ od ciężaru materiałów budowlanych zależą w dużej mierze koszty wykonania fundamentu, a także transportu materiałów na budowę. Jak więc widzimy, po raz kolejny dom z drewna zyskuje przewagę nad tradycyjnym domem murowanym.

Możliwość rozbudowy domu

Kolejną ważną zaletą, która daje domom drewnianym przewagę nad murowanymi jest łatwość ich rozbudowania. Wiele jest takich sytuacji, gdy pod wpływem różnych czynników decydujemy się na poszerzenie domu. W przypadku tego murowanego, rozbudowa jest znacznie bardziej skomplikowana, kosztowna i pracochłonna. W przypadku domów z drewna jest o wiele łatwiej. Podobnie znacznie łatwiej jest, gdy z czasem zechcemy wymienić technologię wewnątrz domu na nowsze. W domach szkieletowych nie wymaga to wykonania wielu prac i nie jest aż tak czasochłonne.

Powierzchnia użytkowa

Czy domy o tych samych wymiarach mogą różnić się powierzchnią użytkową? Jak najbardziej. Różnią się i to dość znacznie. Domy szkieletowe mają większą powierzchnię użytkową, na co przekłada się mniejsza grubość ścian zewnętrznych. Dla przykładu podajmy dom parterowy, którego powierzchnia to 100 metrów kwadratowych. Jeśli będzie to dom drewniany, powierzchnia użytkowa będzie większa aż o około 10 metrów kwadratowych, niż w przypadku domu murowanego. Na dobrą sprawę pozwala na to na stworzenie dodatkowego pomieszczenia, które możemy przeznaczyć na dowolny dla nas cel.

Klimat przestrzeni

Mówiąc o przewadze domów drewnianych nad murowanymi nie sposób nie wspomnieć o kwestii ekologii i klimatu, jakie tworzą domy szkieletowe. Drewno to materiał w pełni naturalny, który pozwala nam poczuć się trochę tak, jakbyśmy powracali na łono natury. Wśród drewna czujemy się po prostu dobrze. Daje ono poczucie, że wnętrze, w którym jesteśmy, pozwala nam oddychać, choć najczęściej wykańczamy je płytami. Takiego efektu nie da nam w żadnym wypadku dom murowany.

Drewniany czy murowany? Na to pytanie każdy z nas musi odpowiedzieć sobie sam. Warto jednak wiedzieć, że krążące powszechnie opinie na temat domów z drewna nie zawsze zgodne są z prawdą. Wiele z nich opiera się na niesprawdzonych informacjach i stereotypach. Tymczasem domy drewniane to rozwiązania, które pod wieloma względami są znacznie bardziej atrakcyjne, niż domy murowane. Oczywiście ostatecznie wybór należy do nas.