Projekt gotowy, czy autorski?

Domy z bali cieszą się na tyle dużą popularnością wśród naszych rodaków, że coraz częściej rezygnują oni z pytania o to, na ile są one atrakcyjne. Na znaczeniu zyskuje jednak inny dylemat. Ten dotyczy samego sposobu ich powstawania. Każdy dom na początku jest jedynie projektem stworzonym przez architekta, konieczne wydaje się więc zadanie sobie pytania o to, czy lepszym rozwiązaniem jest projekt gotowy, czy autorski.

Cienie i blaski projektu gotowego

Budowa domu jednorodzinnego zawsze jest przedsięwzięciem, które wymaga pewnych nakładów finansowych. Co więcej, doświadczenie podpowiada, że wspomniane nakłady niemal zawsze są nieco wyższe od tych, które początkowo prognozowaliśmy. Nie zaskakuje więc, że poszukiwanie oszczędności często rozpoczynamy już na etapie wyboru projektu domu. Z pomocą przychodzą nam wówczas projekty gotowe.

Projekty takie cieszą się dużą popularnością wśród budujących domy z bali i nie da się ukryć, że jednym z najsilniejszych argumentów przemawiających na ich korzyść jest właśnie atrakcyjność cenowa. Nie oznacza to jednak, że przystępna cena jest jedynym plusem rozwiązań tego typu, gdyby bowiem tak było, potencjalni nabywcy szybko wycofaliby swoje zainteresowanie. Popularność tego rodzaju projektów wpływa na to, że powstaje ich coraz więcej, potencjalni kupujący mogą więc liczyć na ich sporą różnorodność. To właśnie dzięki niej są w stanie za niewielkie pieniądze realizować swoje marzenia wchodząc w posiadanie rozwiązań oryginalnych i dostosowanych do ich potrzeb.

Oczywiście, nie oznacza to wcale, że mówimy o rozwiązaniu wolnym od wad. Nie jest prawdą to, że w projektach gotowych nie można dokonywać jakichkolwiek zmian, nie da się jednak zaprzeczyć, że są one ściśle określone przez polskie prawo i można mówić o nich jako o zmianach kosmetycznych. Już choćby dlatego projekt gotowy musi być wybierany ze szczególną starannością, aby w pewnym momencie nie okazało się, że pociąga za sobą znacznie więcej strat niż korzyści.

Nie da się również ukryć, że nie zawsze spełnia on oczekiwania wymagających odbiorców. Jeśli ich marzeniem jest prosty dom z bali, bez trudu znajdą rozwiązanie idealnie odpowiadające ich potrzebom, jeśli jednak mają nietypowe oczekiwania, nawet żmudne poszukiwania nie muszą doprowadzić do sukcesu. Rozwiązaniem pozostaje projekt kompromisowy.

Projekty autorskie i ich specyfika

Jeśli niedociągnięcia charakterystyczne dla projektów gotowych wydają się nam trudne do zaakceptowania, możemy zastanowić się nad rozwiązaniami alternatywnymi. Wiążą się one z koniecznością poniesienia większych kosztów, a ich przygotowanie może zabrać sporo czasu, zyskujemy jednak pewność, że dom z bali będzie odpowiadał naszym potrzebom nie stając się po prostu jednym z wielu rozwiązań kompromisowych.

Projekt autorski, bo właśnie o nim mowa, jest tworzony od postaw przez architekta, a osoby, które go zlecają mogą mieć pewność, że będą uczestniczyć w procesie jego powstawania. Architekt wkłada wiele pracy w odwzorowanie naszych pomysłów, w zamian jednak przygotowuje projekt, który odzwierciedla marzenia zamawiającego. Jednocześnie jest gwarantem funkcjonalności tego rozwiązania, jeśli zaś już na etapie budowy okazuje się, że konieczne jest wprowadzenie korekt – na te ostatnie można się zdecydować bez obaw o to, że złamie się polskie prawo.

Mogłoby się wydawać, że dość wysoka cena takiego rozwiązania, skutecznie odstraszy miłośników domów z bali. Okazuje się jednak, że zainteresowanie projektami autorskimi jest spore. Wielu nabywców ceni sobie możliwość wpływu na kształt domu oraz pewność, że ujawnienie ewentualnych niedociągnięć projektu przyczyni się do ich wyeliminowania.